بک لایت یا پشت چراغدار به تابلوهایی گفته می شود که چاپ آن از جنس ترانسپرنت بوده و در پشت آن یک منبع نور مانند مهتابی، لامپ کم مصرف و یا مجموعه ای از لامپ های ( ال. ای . دی )قرار دارد. نور ساطع شده از منبع نور، تصویر عکس را روشن کرده و چشم اندازی زیبا نظیر یک نمایشگر ( ال . سی . دی ) ایجاد می کند . تابلوهای بک لایت با برق شهر کار می کنند و مصرف برق آن ها از یک لامپ کم مصرف هم کمتر است.

کاربرد بک لایت

  • منوی غذای رستوران ها و فست فود ها ، کافی شاپ ها
  • تبلیغات داخل ایستگاه های مترو و مجتمع های خرید
  • داخل دارو خانه ها و بیمارستان ها و مطب ها
  • تبلیغات داخل عطر فروشی و موبایل فروشی ها و عکاسی ها
  • دکوراسیون داخلی منازل ، آسمان مجازی

خصوصیات کاغذ بک لایت

بک لایت کاغذی حساس و با ویژگی های خاصی می باشد. اصلی ترین خاصیت آن این است که نور را از خود عبود می دهد و تصویری با کیفیت و جذاب تر، شبیه به نمایشگرهای تلویزیونی، نمایش می دهد.

این کاغذ به نور خورشید حساس است و باید از آفتاب به دور باشد ، همچنین پشت کاغذ که چاپ روی آن انجام میشود کاغذ بک لایت نیز بسیار به آب حساس است و باید از تماس آب و دست خیس به آن پرهیز شود.

بعضی اوقات دیده شده که یک سری از انواع این کاغذ به سرما نیز حساس است و رنگ را به خوبی جذب نمی کند بنابراین چاپ بک لایت مناسب فضای داخلی است.

برای بیشتر کردن دوام آن پیشنهاد می شود که پشت کاغذ را لمینت سرد کنید این کار باعث ضد آب شدن و تثبیت بیشتر جوهر شده و دوام آن را ۲ برابر می کند.

بخصوص برای مواردی که زمان زیاد و به صورت دائمی قرار است از بک لایت استفاده شود. بک لایت بیشتر به صورت موقت و برای تبلیغات مورد استفاده میگیرد. بک لایت با گرم پایین ضخامت کمتری دارد و شفاف تر است و مناسب کارهای موقت و تبلیغاتی می باشد. اما بک لایت گرم بالا مناسب کارهای دائمی است و باید نور بیشتری در لایت باکس تعبیه شود.

 

انواع بک لایت :
۱) بک لایت پی وی سی خشک :
که پیش از این به صورت مفصل در مورد این نوع بک لایت توضیحات اجمالی داده است .
۲) بک لایت پارچه ای :
در این نوع بک لایت نیز از یک پارچه پشت نور استفاده می گردد که این نوع چاپ با دستگاه یو وی به چاپ میرسند لازم به ذکر است که کیفیت چاپ در این نوع بک لایت بسیار عالی می باشد ، متریالی که در این نوع چاپ  به کار رفته به هیچ وجه خشک نبوده و از جنس پارچه می باشد ، این نوع بک لایت دارای مقاومت بسیار بالایی است و به همین جهت می توان از آنها در محیط های بیرونی بدون هیچ گونه نگرانی استفاده نمود و از جمله علت های ان‌ میتوان به خاصیت ضد آب بودن آن اشاره نمود .
۳) بک لایت پی وی سی نرم :
این نوع از بک لایت بسیار نرم می باشد و کیفیت آن نیز از نوع فلکسی بسیار بالا می باشد بنابراین در این نوع از بک لایت فلکسی آن بسیار مقاوم تر بوده و به هیچ وجه معایب آن را نخواهد داشت ،از انها میتوان علاوه بر محیط های داخلی در محیط های خارجی نیز استفاده نمود ، جهت چاپ نمودن آنها می توان از دستگاه های اکوسالونت و همچنین یو وی استفاده نمود که پس از آن می توان آنها را بر روی تابلو ها قرار داد .
کاربرد چاپ بک لایت :
از چاپ  می توان در موقعیت های متفاوت و گوناگون استفاده نمود که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود :
از این نوع چاپ می توان در ایستگاه اتوبوس ،نقشه های راهنمایی در که در شهرها از آنها استفاده می شود ،مراکزی همچون مراکز خرید ، فرودگاه ها، فروشگاه ها، رستوران ها و … می توان استفاده نمود .
از چاپ بسته به نوع جنس آن و همچنین مدت زمان استفاده از آنها کاربردهای گوناگونی وجود دارند و اما اشکالی که می توان از بک لایت ها استفاده نمود عبارتند از :
۱) چاپ بک لایت به صورت دیواری
۲) به صورت ایستاده و آویز دار
۳) به صورت باکس گردان
۴) به صورت باکس کریستالی
۵) به صورت ال ای دی
۶) به صورت آویزان و همچنین دو طرفه
متناسب با جنسی که بک لایت ها دارند و همچنین نحوه ساخت بک لایت ها می توان آنها را دسته بندی نمود که در ادامه به بررسی آنها پرداخته می شود :
۱) بک لایت به صورت فریم لس پارچه ای
۲) بک لایت به صورت مگنتی
۳) بک لایت به صورت کریستالی
از بک لایت ها در موقعیت ها و مکان های گوناگون می توان استفاده نمود :
تابلوهای تبلیغاتی که در رستوران ها، فست فود ها ، فروشگاه ها، نمایشگاه ها،سمینارها و با همایش ها استفاده نمود .

چاپ بک لایت
پیش از این در مورد چاپ بک لایت به صورت مفصل پرداخته شد و در این قسمت نیز در مورد تابلوهای بک لایت پرداخته می شود :
بک لایت چیست ؟
بک لایت یا بک لیت backlit به معنای تصویر و یا زمینه ای می باشد که در پشت آن نور وجود دارد و از مهم ترین ویژگی های این گونه تابلوها می توان به وجود نور در انها اشاره نمود که این تابلوها در طول روز دارای جلوه ای خاص و در شب نیز دارای جذابیت بیشتر و وضوح تمام می باشند و این تابلوها دارای انواع متفاوتی می باشند که پیش از این به آنها پرداخته شده است ، بک لایت ها در واقع به تابلوهایی گفته می شود که دشت آنها همگی دارای چراغ هایی می باشد که در طی روز و شب چراغ های آنها روشن می باشد و همین امر سبب جذابیت تمام این گونه تابلوها محسوب می گردد این تابلوها همواره دارای وضوح بسیار بالایی در تصاویر می باشد و از جمله علت های آن می توان به وجود چراغ هایی در پشت اینگونه تابلوها اشاره نمود :
از این تابلوها در مکان های زیر بسیار استفاده می شود :
۱) سر درب فروشگاه ها جهت معرفی محصولی خاص و یا معرفی فروشگاه مورد نظر .
۲) سقف کاذب ها در منازل مسکونی و یا شرکت های خصوصی که به صورت کلی از سقف کاذب در موقعیت های مختلف استفاده می شود .
۳) استفاده از بک لایت ها در همایش ها جهت معرفی محصولات و خدماتی که در همایش ها به بررسی مفصل در مورد آنها پرداخته می شود .
۴) سمینار ها جهت معرفی محصولات و یا خدمات مد نظر در سمینارها .
۵) ایستگاه های اتوبوس و یا مترو که این مکان ها مناسب ترین و ایده آل ترین مکان ها جهت تبلیغات می باشد که در این موقعیت ها افراد می توانند محصول و یا خدمات مورد نظر خود را در تابلوهای بک لایت در معرض نمایش قرار دهند و بدین ترتیب سبب افزایش فروش محصول مورد نظر خود گردند .
۶) فرودگاه ها جهت نمایش محصولات و یا خدماتی که مخصوصا برای مسافران دارای اهمیت فوق العاده ای می باشد و تمام مسافران می بایست از خدمات و یا محصولات مورد نظر جهت رفاه حال خود استفاده نمایند .
۷) رستوران ها جهت معرفی انواع مواد غذایی عرضه شده در رستوران ها نیز می توان از بک لایت ها و یا چاپ تابلوهای بک لایت ها استفاده نمود به گونه ای که مشتریان محترم در رستوران ها بتوانند سفارشات خود را انجام دهند .
منبع نوری که در پشت بک لایت ها وجود دارد لامپ کم مصرف و یا مجموعه ای از لامپها مانند لامپ های ال ای دی می باشد که از پشت تابلو روشن می شود .
بلوط چاپ مفتخر به چاپ بک لایت با بالاترین کیفیت و بیشترین میزان رضایتمندی ، در تمام ساعات اداری پاسخگوی شما عزیزان می باشد .

چاپ بک لایت تابلوی تبلیغاتی می باشد که انواع متفاوتی در تابلوهای ان وجود دارد که این تابلوها می تواند پلکسی گلاس،کامپوزیت،الومینیوم،پارچه، چوب و … باشد که در این نوع تابلوها از نور ال ای دی جهت نمایش واضح تر و جذاب تر تابلوها استفاده می شود ، در حالت کلی از تابلوهای بک لایت جهت تبلیغات بهتر و جذاب تر استفاده می شود تا علاوه بر جلب توجه بیشتر مخاطب دارای وضوح و خوانایی بیشتر برای بیننده باشد ، به علت جذابیت بسیار زیاد اینگونه تابلوها از آنها جهت معرفی برند ها و یا نام تجاری استفاده می شود که همین امر سبب می شود اینگونه تبلیغات دارای ماندگاری بیشتری در ذهن شخص مورد نظر باشد .
روشنایی در این نوع تابلوها می تواند لامپ های ال ای دی و یا لامپ های کم مصرف باشد و در این حالت به علت استفاده از اینگونه لامپ ها دارای جذابیت فوق العاده بیشتری در تابلوها می باشیم و زیبایی در این تابلوها بسیار زیاد می باشد ،این تابلوها می توانند دارای اندازه و ضخامت و کیفیت های متفاوتی باشند که هر شخصی متناسب با نوع جایگاه استفاده از آن می تواند از انواع مختلف این تابلوها استفاده نماید ، این تابلوها می بایست دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و … باشد که کمترین آسیب پس از نصب آن به آنها وارد شود ، که به عنوان مثال می توان به چاپ مش و استیکر اشاره نمود که اینگونه چاپ ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت هستند که این تابلوها نیز مانند تابلوهای بک لایت همگی مورد استقبال افراد بسیاری واقع شده است .
کاربرد بک لایت :
به علت دارا بودن ابعاد و ویژگی هایی نظیر جنس و … از این نوع تابلوها در موقعیت های متفاوتی استفاده می شود که از جمله این موقعیت ها می توان به دفاتر کار، فروشگاه ها، غرفه های نمایشگاهی، فست فودها ،فرودگاه ها و … اشاره نمود که بسته به موقعیت استفاده از آنها می توانند دارای اطلاعات متفاوتی باشند ، امروزه استفاده از بک لایت ها در منازل نیز بسیار کاربرد دارد به گونه ای که بسیاری از عروس و داماد ها به جای استفاده از تخته شاسی از تابلوهای بک لایت و چاپ بک لایت برای چاپ عکسای خود استفاده می نمایند که علاوه بر جذابیت بسیار می توانند دارای وضوح بیشتری نیز باشند ، شرکت ها نیز از این‌ نوع تابلو جهت نمایش و معرفی محصولات و یا خدمات خود در دفاتر کاری استفاده می نمایند بدین ترتیب محصولات خود را با جذابیت بیشتر در معرض نمایش قرار می دهند .

کاربردهای بسیاری در مورد چاپ بک لایت وجود دارد که از انواع کاربردهای آن می توان به حضور انها در محل کارها و یا منازل و یا حتی دکوراسیون های داخلی اشاره نمود و مراکز دیگری که می توان از آنها استفاده نمود نمایشگاه ها ، فروشگاه ها ، رستوران ها که هدف از قرار دادن آنها در این مکان ها تبلیغات و معرفی محصولات و یا خدمات خاص و‌مورد نظری می باشد که می تواند بسیار تاثیر گذار باشد ، در ادامه به برخی از انواع تابلوهای بک لایت اشاره می نماییم :
۱) چاپ بک لایت پارچه ای :
انواع متفاوتی در چاپ بک لایت ها وجود دارد که یکی از انواع پرکاربرد و پرمصرف ان بک لایت پارچه ای می باشد که اصولا از پارچه های ساتن برای این نوع تابلو بک لایت استفاده می گردد ، بر روی این پارچه ها طرح و یا تصویر مورد نظر چاپ می شود و این نوع پارچه به راحتی نور را از خود عبور می دهد و در صورتیکه نور توسط ال ای دی و یا لامپ های مهتابی تابیده شود جلوه بسیار زیبا و جذابی نمایان می شود و سبب جذابیت هر چه بیشتر اینگونه تابلوها می گردد ، پارچه های ساتن به علت دارا بودن وزن سبک و ضخامت اندک و همچنین مقاومت آنها در برابر نور و رطوبت به راحتی می توان از آنها در محیط های داخلی جهت تبلیغات و همچنین تزیینات داخلی استفاده می شود بنابراین می بایست در سایزهای متفاوت از تابلوهای بک لایت تولید و چاپ نمود .
۲) چاپ بک لایت شیشه ای :
شیشه نیز از جمله موادی می باشند که در تولید بک لایت ها از انها می توان استفاده نمود و شیشه ها به علت دارا بودن خاصیتی چون ضد خش بودن ، بی رنگی و شفافی می توان از آنها در تابلوهای بک لایت استفاده نمود تصویر و یا طرح مورد نظر به راحتی بر روی شیشه مورد نظر قرار میگیرد و همچنین دارای جذابیت بسیار زیادی می شود و علاوه بر آن به علت تابش نور از پشت به راحتی می تواند نور را از خود عبور دهد ، از شیشه های تیره در چاپ بک لایت می توان استفاده نمود که در این صورت این شیشه ها نور کمتری را از خود به نسبت شیشه های روشن عبور می دهند و پس از آن با روشن شدن نور در پشت شیشه تصویر جذاب تر و شفاف تری در معرض دید همگان قرار می گیرد ، چاپ بر روی شیشه با استفاده از دستگاه فلت انجام می شود و جوهر های مرغوبی وظیفه قرار گیری طرح بر روی شیشه را بر عهده دارند ، لازم به ذکر است که شیشه دارای مقاومت فوق العاده ای در برابر نور و نفوذ اب دارد بنابراین به راحتی از این تابلوها در محیط های بیرونی نیز می توان استفاده نمود .

از جمله در انواع چاپ می توان به چاپ بک لایت نیز اشاره نمود که در این نوع چاپ دو بخش وجود دارد که بخش اول آن به پوسته رویی و بخش دوم آن نورپردازی می باشد و این تابلو دارای جلوه های ویژه ای از لحاظ جذابیت و ظاهر می باشد .
لایت باکس چوبی :
از جمله جدیدترین و جذاب ترین تابلوهای لایت باکس محسوب می گردد که لایت باکس و یا به عبارتی بک لایت تابلویی می باشد که از پشت به آن نور تابیده می شود و ظاهر آن نیز مانند یک جعبه می باشد ، ضخامت و جنس اصلی این نوع تابلو ها می تواند متغیر باشد و متناسب با نوع کاربرد و سلیقه شخصی می تواند تغییر نماید ، چراغی که در این نوع تابلو استفاده می شود می تواند smd و یا led باشد و جنس آن نیز می تواند از نوع ام دی اف و یا چوبی باشد و در نمونه های اولیه آن بخش نورپردازی در آن از نوع فلورسنت که همان مهتابی هایی بود که در تابلوها نصب می شدند که این نوع نورپردازی در تابلوهای لایت باکس یک مشکل بزرگ محسوب گردید و از جمله ایرادات استفاده از این روش نورپردازی می توان به مصرف برق بالا به همراه عدم یکنواختی پخش نور در تابلوها اشاره نمود و امروزه با استفاده از سیستم نورپردازی با led و یا smd این مشکل به صورت کامل مرتفع گردیده است و این لامپ ها دارای مصرف برق بسیار کمتر به همراه و پخش شدن نور به صورت یک نواخت می باشد و از جمله بزرگترین ویژگی های این لامپ ها طول عمر مطلوب انها می باشد که با استفاده از انها می توان طول عمر مناسبی را برای تابلوها شاهد بود و علاوه بر موارد ذکر شده این تابلوها همچنین دارای جذابیت بسیار بیشتری نسبت به تابلوهای پیش از این دارند و امروزه این تابلوها بسیار در مراکز مختلف شهری استفاده می شود .
تابلو باکس نوری :
از جمله مواردی که سبب جلب توجه بیشتر مخاطبان می شود ، نور موجود در تابلوها می باشد که می تواند به صورت کاملا متفاوتی توجه شخص مورد نظر را جلب نماید ، این تابلوها دارای انواع متفاوتی می باشد به عنوان مثال می تواند ضخامت نازک و یا ضخیمی داشته باشد و در کنار این موارد برخی از این تابلوها برای محیط های درون ساختمان و برخی دیگر نیز در محیط های بیرون از ساختمان مناسب می باشند ، در ادامه به بررسی برخی مواردی پرداخته می شود که انواع تابلوهای لایت باکس را از یکدیگر متفاوت می نماید و در واقع مشخصه های یک تابلوی بک لایت می تواند شامل موارد ذیل باشد :
۱) ضخامت انها
۲) میزان پخش نور و یکنواختی پخش نور در پشت تابلوها
۳) داخلی و یا خارجی بودن تابلوها
۴) مکان مورد نظر تابلوها که می تواند در دیوار و یا روی میز و یا در سقف و یا به صورت تومار مورد استفاده قرار گیرند .

درباره چاپ بک لایت
تابلوهای بک لایت تابلوهای تبلیغاتی می باشند و قالب های انها می تواند پلکسی گلاس ، کامپوزیت، آلومینیوم،پارچه، چوب و … باشند ، تفاوت بسیار جذاب و شگفت انگیز این تابلوها با تابلوهای تبلیغاتی دیگر وجود روشنایی در تابلو می باشد که سبب می گردد توجه بیشتری در این تابلوها جلب شود و همگان از تماشای آن لذت ببرند ، تابلوهای بک لایت همگی جهت تبلیغات مورد استفاده قرار می گیرند و این امر به علت جذابیت ظاهری آنها می باشد و عمدتا افرادی که از آنها استفاده می نمایند تمایل دارند برند و یا خدمات خود را در تابلوهای بک لایت در معرض نمایش قرار دهند ، منبع نور در این تابلوها می تواند لامپهای ال ای دی و یا لامپهای کم مصرف باشند و در این حالت با تابش نور شاهد زیبایی چندین برابر در تابلو خواهیم بود .
تابلوهای بک لایت می تواند از جنبه های مختلفی با یکدیگر تفاوت داشته باشند که از جمله این موارد می توان به ضخامت ، کیفیت و یا اندازه اشاره نمود همچنین این تابلوها در برابر رطوبت ماندگاری بسیار بسیار بالایی دارند و در برابر رطوبت هوا به راحتی می توانند مقاومت بالایی داشته باشند ، در حالت کلی تابلوهایی که دارای مقاومت بالایی در برابر رطوبت و عوامل جوی هوا باشند چاپ مش و استیکر و بک لایت اشاره نمود که تمامی آنها امروزه دارای طرفداران بسیاری می باشند .
کاربرد های مختلف تابلو بک لایت :
این گونه تابلوها با توجه به اینکه دارای انواع مختلفی می باشند به همین علت میتوان از آنها در کاربردهای گوناگون استفاده نمود که از جمله این کاربردها می توان به استفاده از آنها در تابلوهای تبلیغاتی در دفاتر کار ، غرفه های نمایشگاهی،سر در فروشگاه ها،رستوران ها، فست فودها ،مجالس ها و همایش ها و … اشاره نمود که البته در تمام موقعیت های ذکر شده تابلوها می بایست دارای ویژگی های خاص و منحصر به فردی باشند و البته می توان از اینگونه تابلوها جهت زیبایی و مشاهده مناظر طبیعی نیز استفاده نمود که اینگونه تابلوها زیبایی مناظر و تابلو مورد نظر را صد چندان می نماید ، یکی دیگر از موقعیت هایی که می توان از اینگونه تابلوها استفاده نمود ، دیزاین منزل می باشد و یا حتی تصاویر شخصی که گرفته شده در این قالب ها می توانند به زیبایی هرچه تمام تو خود را نمایش دهند .
در شرکت ها نیز جهت معرفی محصولات و خدمات و یا در فرودگاه ها و یا مترو و یا مراکز خرید که در حالت کلی مرکز تجمع مردم می باشد استفاده نمود که آنها می توانند محتوی لوگو و نام شرکت و یا برند مورد نظر باشند که اینگونه تابلوها می توانند جذابیت بسیار زیادی را برای تمام افراد ایجاد نمایند .